Czas do żłobka – o czym musisz codziennie pamiętać?

Czas do żłobka – o czym musisz codziennie pamiętać?

Decyzja zapadła – Wasz maluch idzie do żłobka. Jak dobrze przygotować i siebie, i przede wszystkim dziecko na tak poważną zmianę? O czym pamiętać każdego dnia?

Od czego zacząć przygotowania?

Niezależnie od tego, jak dobra jest opieka w żłobku, pierwsze dni na pewno nie będą łatwe i dla Ciebie, i dla malucha. Pójście do żłobka to ogromna zmiana w jego życiu i dostosowanie się do niej może mu zająć kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Zastanawiasz się, jak możesz ułatwić dziecku rozłąkę i akceptację nowej sytuacji? Po prostu opowiedz, co go czeka. Nie koloryzuj. Trzymaj się faktów. Mów, że pozna nowych kolegów, że będzie mógł się bawić nowymi zabawkami. Nie pomijaj najważniejszego – powiedz dziecku, że zostanie tam bez rodziców.

Jak się zachować przy rozstaniu?

Gdy dziecko rozpocznie swoją przygodę ze żłobkiem, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Rano, przy rozstaniu, nie mów mu „zaraz wracam”. Jeśli planujesz wrócić dopiero za dwie czy nawet cztery godziny, to będzie po prostu kłamstwo. Maluch dobrze wie, że „zaraz” trwa krótko. Zawsze żegnaj się ze swoją pociechą i nigdy nie znikaj bez pożegnania! Dziecko i tak zauważy Twoje zniknięcie. Nie przychodź do żłobka w ostatniej chwili. Zadbaj, by pożegnanie nie odbyło się w pośpiechu, ale też nie przedłużaj go w nieskończoność. Przytul malucha i wyraźnie zapowiedz, kiedy wrócisz – po spacerze czy przed obiadem. Bądź stanowcza. Konsekwencja pomoże i Tobie, i dziecku. Jeśli czujesz, że sobie z tym nie radzisz, może warto, by to Tata odprowadzał dziecko do żłobka?

O czym pamiętać, odbierając dziecko ze żłobka?

Gdy przyjdziesz po swojego malucha, nie zapomnij porozmawiać z opiekunką. Dziecko nie powie Ci, co mu doskwiera. Wypytaj ją, jak dziecko się bawiło, czy miało apetyt, czy płakało po Twoim wyjściu. Zwróć też uwagę na stosunki panujące między pociechą a opiekunką.

Prywatny Żłobek Rzeszów – wybierz Liska Urwiska!

Prywatny Żłobek Lisek Urwisek w Rzeszowie wykorzystuje metodę rodzicielstwa bliskości. Dba o nieszablonowy plan dnia dla Twojej pociechy. Jest dostępny dla każdego. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i profesjonalną opiekę.