Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, czyli dlaczego warto czytać dziecku

czytanie dzieciom

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, czyli dlaczego warto czytać dziecku

Czytasz głośno swojemu dziecku? Jeżeli do tej pory nie miałaś takiego zwyczaju, pora to zmienić! Głośne czytanie dzieciom bajek dostosowanych do ich wieku ma bowiem duży wpływ na rozwój emocjonalny, psychiczny i moralny, rozwija wyobraźnię i pozwala budować więź z najbliższymi.

Słynne hasło kampanii społecznej: „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie” zapadało w pamięć i zmuszało do myślenia. Do dzisiaj zresztą jest ciągle żywe, a kampania „Cała Polska czyta dzieciom” ma swoje odzwierciedlenie chociażby w programach telewizyjnych adresowanych do najmłodszych, w których znani z pierwszych stron gazet aktorzy czytają maluchom bajki.

Kto powinien czytać dzieciom?

Przede wszystkim rodzice! Wspólne czytanie to świetna okazja do spędzenia czasu z maluszkiem, zwłaszcza jeżeli mama i tata na co dzień pracują i nie ma ich w domu całymi dniami. Rodzinne czytanie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, pozwala mu poczuć się wyjątkowo. Podróże w zaczarowany, magiczny świat, gdzie dobro zawsze zwycięża, a zło zostaje pokonane, uczą pozytywnych zachowań, dodają otuchy i pozwalają lepiej poznać otaczający świat.

Coraz częściej czytanie staje się także punktem obowiązkowym w żłobkach oraz w przedszkolach. Czytanie maluszkom książeczek dostosowanych do ich możliwości oraz potrzeb rozwija wyobraźnię, pomaga się wyciszyć np. przed drzemką w żłobku czy leżakowaniem, a także pełni rolę edukacyjną. Stosowanie bajkoterapii ma ogromne znaczenie w pracy z maluszkami, bo okazuje się, że odpowiednio opowiedziana historia może pomóc zdiagnozować i rozwiązać wiele emocjonalnych problemów, z jakimi, wbrew pozorom, najmłodsi również się borykają.

Czytanie dzieciom – dlaczego warto?

Wypracowane w dzieciństwie nawyki bardzo często pozostają z nami już na całe życie. Jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko lubiło słowo czytanie i sięgało z przyjemnością po książki, codziennie spędzaj z nim kilka chwil przy jego ulubionych bajeczkach

Czytanie dzieciom pobudza wyobraźnię i pozwala rozwijać kreatywność. Zmusza do myślenia, w przeciwieństwie do obrazu filmowego, który wymaga od nas jedynie biernego odbioru. Jeżeli chcesz odpowiednio stymulować rozwój intelektualny swojego dziecka – czytaj mu regularnie!

Przeglądając spokojnie książeczkę z maluszkiem, dajesz mu możliwość wyciszenia się i zrelaksowania po pełnym intensywnych wrażeń dniu. Ułatwi mu to zaśnięcie i zapewni spokojny, regenerujący sen, który dla małych dzieci jest bezcenny.

Maluchy, którym rodzice regularnie czytają, szybciej uczą się języka, mają bogatsze słownictwo i większą swobodę w mówieniu. Potrafią się skoncentrować na wykonywanym zadaniu, łatwiej się uczą i mają lepiej rozwinięte poczucie humoru. Co więcej, wspólne czytanie rozwija także myślenie, zwłaszcza logiczne, przyczynowo-skutkowe i krytyczne. Pozwala też poznać konsekwencje zachowań, zrozumieć emocje, a przez to uczy wrażliwości moralnej.

Wpływ czytania na dziecko jest więc nieoceniony. Czytaj swojemu dziecku regularnie, sięgając po bajeczki dostosowane do jego wieku, a pozytywne efekty zobaczysz bardzo szybko.