Adaptacja dziecka w żłobku – jak zrobić to dobrze?

Adaptacja dziecka w żłobku – jak zrobić to dobrze?

Pierwsze chwile w żłobku to spory stres zarówno dla Maluszka, jak i dla jego rodziców. Czy można jakoś pomóc dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Jak ułatwić mu adaptację w żłobku? Jest kilka rzeczy i spraw, o których warto pamiętać.

Co zrobić, żeby dziecko szybko zaadaptowało się w żłobku?

1. Wybierz się z dzieckiem na spacer w okolice żłobka – pokaż mu budynek, pobawcie się na placu zabaw. Opowiedz maluszkowi, jakie to miłe, bezpieczne miejsce. Jeżeli w żłobku są dni otwarte, koniecznie z nich skorzystajcie!

2. Zaproponuj dziecku zabawę w żłobek. Zorganizujcie takie miejsce dla lalki, misia, kotka czy pieska. Wyjaśniaj maluszkowi, że w żłobku zabawki-dzieci bawią się same, same jedzą, zasypiają. Mama miś i tata miś są w tym czasie w pracy, a potem przychodzą po swoje dzieci.

3. Jeżeli Twoje dziecko jest jedynakiem – daj mu możliwość spotykania się z innymi dziećmi i wchodzenia z nimi w interakcje. Wychodź z Maluchem na place zabaw, zabieraj do znajomych posiadających dzieci itp.

4. Pozwalaj dziecku bawić się samodzielnie. Niech samo decyduje, jaką zabawką będzie się w danym momencie bawić, w którym miejscu. Jeżeli ma ochotę rysować czy przeglądać książeczki – pozwól mu przejąć inicjatywę.

5. Przyzwyczajaj dziecko do funkcjonowania bez pieluchy. Idąc do żłobka, nie musi być jeszcze odpieluchowane, ale dobrze, żeby wiedziało, do czego służy nocnik.

6. Pozwalaj maluchowi na samodzielne jedzenie – paluszkami, łyżeczką czy widelcem, a także picie z kubeczka. Nie zniechęcaj się nawet wtedy, gdy malec ubrudzi się lub obleje.

Lisek Urwisek – żłobek w Rzeszowie, który stawia na Rodzicielstwo Bliskości

Wybierając żłobek (w Rzeszowie, ale nie tylko), zwracaj uwagę na szczegóły. Ciepła, serdeczna kadra, smaczne, zdrowe posiłki, stawianie na harmonijny, spokojny rozwój maluszka – to podstawa.

Jeżeli wybierzesz żłobek, który spełni te wszystkie wymogi, będziesz mieć pewność, że Twoje dziecko zostanie otoczone troskliwą opieką i szybko przyzwyczai się do nowej sytuacji.

Pamiętaj jednak, że każdy maluch jest inny. Są dzieci, które błyskawicznie odnajdują się w nowym otoczeniu, są takie, które będą na to potrzebowały kilku tygodni. Przygotuj się na płacz, utratę apetytu, a nawet nocne moczenie. Takie objawy mogą się pojawić, ale wcale nie muszą.

Żłobek Lisek Urwisek z Rzeszowa stawia na Rodzicielstwo Bliskości i Porozumienie Bez Przemocy. Dbamy o stworzenie domowej, rodzinnej atmosfery, dzięki czemu Twój maluszek będzie się czuł pod naszą opieką jak w domu i szybko przyzwyczai się do nowej sytuacji.