Dlaczego warto wysłać dziecko do żłobka?

żłobek Rzeszów Lisek Urwisek

Dlaczego warto wysłać dziecko do żłobka?

Zbliża się dzień Twojego powrotu do pracy z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Na pewno już od dawna zastanawiasz się, kto powinien zaopiekować się Twoim maluszkiem – czy niania, czy dziadkowie… czy może jednak wysłać go do żłobka? Być może obawiasz się, że dziecku nigdzie nie będzie tak dobrze, jak w domu. Ale nie martw się na zapas!

Wbrew opinii, jaka od lat pokutuje w naszym kraju na temat żłobków, coraz więcej rodziców decyduje się powierzyć opiekę nad swoim dzieckiem pracującym w tych instytucjach opiekunkom. I to z dużą korzyścią dla maluszków! Dzisiejsze żłobki funkcjonują zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu i są miejscami, gdzie dziecko naprawdę ma szansę na harmonijny rozwój pod najlepszą opieką.

Dlaczego warto wysłać dziecko do żłobka?

Psychologowie podkreślają, że maluch, który ukończył 1,5 roku, powinien mieć kontakt z rówieśnikami. Dzięki temu uczy się nawiązywania relacji międzyludzkich, zwracania uwagi na potrzeby innych, wspólnej zabawy, a także rozmowy.

Co więcej, nawet jeżeli dzieckiem na co dzień opiekuje się niepracująca mama czy dziadkowie, również warto rozważyć wysłanie go do żłobka, przynajmniej na kilka godzin dzienne. Czas spędzony wśród innych dzieci będzie dla niego bezcennym doświadczeniem i nauczy przystosowywania się do nowych warunków. Badania pokazują bowiem, że maluchy, które chodziły do żłobka, są śmielsze, lepiej rozwijają się pod względem językowym oraz intelektualnym i mają mniejsze problemy w komunikacji z innymi ludźmi. Znają też dobrze zasady panujące w grupie i umieją walczyć o swoje w niej miejsce.

Obawiasz się żłobka, bo boisz się, że dziecko będzie chorować? Pamiętaj, że chorowanie to jeden z etapów kształtowania systemu odpornościowego. Jeżeli dziecko ma ku niemu predyspozycje, odchoruje swoje także wtedy, jeżeli rozpocznie swoją przygodę w gronie rówieśników dopiero w przedszkolu, a nawet szkole. Nie ma więc sensu rezygnować ze żłobka tylko ze względu na choroby. Nie wiadomo, czy malec będzie na nie podatny, a jeżeli tak, to chorowanie i tak będzie nieuniknione

Dobry żłobek Rzeszów – to znaczy jaki?

W dobrym żłobku (a takim jest Żłobek Rzeszów Lisek Urwisek) panuje domowa atmosfera, dzieci rozwijają się harmonijnie, we własnym tempie, dostosowanym do indywidualnych potrzeb, bez niepotrzebnego, zbyt intensywnego stymulowania. „Ciocie” dbają o zaspokojenie wszystkich potrzeb maluszka, także tych dotyczących bliskości, takich jak przytulenie czy wzięcie na ręce.

Żłobek to także miejsce, gdzie dziecko ma możliwość uczestniczenia w wielu ciekawych, kreatywnych zabawach i zajęciach. Warto pamiętać, że jedną z najważniejszych potrzeb dzieci jest – oprócz bliskości i poczucia bezpieczeństwa –  właśnie potrzeba zabawy. Dobry żłobek, dzięki urozmaiconemu planowi dnia, jest w stanie zaspokoić ją w ogromnym stopniu, często większym, niż najbardziej kreatywna mama. 

 

Żłobek nie jest więc wcale takim strasznym miejscem, jak niejednokrotnie wydaje się wielu rodzicom i dziadkom. Może być za to początkiem wspaniałej przygody dla maluszka, szansą na rozwój i nawiązywanie pierwszych znajomości z maluszkami w podobnym wieku.