03 Sty Będę starszą siostrą, będę starszym bratem – część 1.
Rodzeństwo na horyzoncie!
Dwie kreski na teście ciążowym i zdjęcie USG nie pozostawiają wątpliwości – Twoje Dziecko będzie miało rodzeństwo! Wielka radość miesza się z obawą – jak Wasze oczko w głowie, wychuchany jedynak, przyjmie młodszego braciszka lub siostrzyczkę? Żłobek Rzeszów ma dla Was kilka porad, jak przygotować Dziecko na te wyjątkowe chwile!
Żłobek Rzeszów radzi…
Pojawienie się rodzeństwa to dla jedynaka naprawdę spore wyzwanie. Dlatego zapamiętajcie – Dziecko łatwiej zaakceptuje nowego członka rodziny, jeżeli odpowiednio wcześniej przygotujecie je na narodziny brata lub siostry i na zmiany, jakie nastąpią w chwili narodzin drugiej Pociechy.
Jak przekazać dobrą wiadomość?
Jeśli Dziecko jest małe, przez co nie zauważa zmian w Twoim wyglądzie i samopoczuciu, nie spieszcie się z informowaniem go o ciąży. Odczekajcie pierwsze trzy miesiące. Co w sytuacji, gdy jedynak martwi się porannymi mdłościami mamusi i marudzi, że nie chce brać na ręce tak często jak kiedyś? Musicie go wprowadzić w nową sytuację. Jak? Wiadomość powinna zostać przekazana w sposób dostosowany do wieku i kondycji psychicznej Dziecka. Warto, by w rozmowie uczestniczyli oboje rodzice. Maluch musi wiedzieć, że „sprawa” dotyczy całej Waszej rodziny. Informując Pociechę o ciąży, nie należy popadać w przesadny zachwyt. Nie wolno jednak przesadzić w drugą stronę – Latorośl powinna czuć, że to dobra i radosna wiadomość. Wyjaśnijcie, że wkrótce na świecie pojawi się dzidziuś, który na początku będzie dużo spał, jadł i… płakał. Bądźcie wyrozumiali i delikatni. Przeczekajcie chwile złości. Przygotujcie się albo na serię pytań ciekawskiego jedynaka, albo… na milczenie. W takiej sytuacji należy dać Dziecku czas i cierpliwie poczekać, aż samo poprosi o rozmowę na temat rodzeństwa. Niezależnie od reakcji zapewnijcie starszą Pociechę o tym, że rozumiecie jej uczucia i emocje. I przede wszystkim podkreślcie, że wraz z pojawieniem się noworodka nie przestaniecie go kochać.
Jak i kiedy wprowadzić pierwsze zmiany?
Pojawienie się drugiego Dziecka to niemała rewolucja dla wszystkich członków rodziny. Tych najmłodszych warto od pierwszych miesięcy oswajać z nową sytuacją. Nie pozwólcie, by to właśnie z momentem narodzin rodzeństwa kojarzył pierwsze wizyty w żłobku albo „przeprowadzkę” do swojego łóżeczka lub pokoju. Gdy sytuacje zbiegną się w czasie, starsze Dziecko może poczuć się odsunięte i pozbawione „przywilejów” przez brata lub siostrę, co stanie się pretekstem do zazdrości i złości. Pierwsze zmiany wprowadźcie już w początkowych miesiącach ciąży.
Żłobek Rzeszów – co w drugiej części artykułu?
Już wkrótce na stronie Żłobek Rzeszów pojawi się druga część artykułu. Przeczytacie w niej między innymi: jak angażować starsze Dziecko w przygotowania do narodzin młodszego oraz jak tłumaczyć mu zagadnienia związane z życiem płodowym. Podpowiemy też, jak rozmawiać o uczuciach i sercu rodzica, w którym znajdzie się miejsce i dla starszego, i dla młodszego Dziecka. Już dziś zachęcamy do lektury!