Dlaczego warto nosić dziecko w chuście?

chustonoszenie Rzeszów

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście?

Chustonoszenie podbija serca kolejnych mam nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. I nic dziwnego! To najbardziej naturalny sposób noszenia maluszka, do którego natura zaprogramowała przed wiekami gatunek ludzki.

Bliski kontakt dziecka z mamą (ale z tatą też!) to przyjemność dla każdej ze stron, która daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa, wspomaga jego prawidłowy rozwój i uspokaja, zwłaszcza w ciągu najtrudniejszych chyba pierwszych 3 miesięcy życia, zwanych IV trymestrem ciąży.

Chustonoszenie – dlaczego warto?

Korzyści z chustonoszenia są naprawdę ogromne. Maluszek noszony w chuście o wiele rzadziej płacze, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, jest spokojniejszy, lepiej się rozwija, bo poznaje świat z perspektywy dorosłego człowieka. Szybciej stanie się także samodzielny i odważniej wchodzi w relacje międzyludzkie.

Oprócz tego taka forma noszenia dziecka bardzo korzystnie wpływa na jego zdrowie. Łatwiej uczy się ono samoregulacji rytmu biologicznego, ma mniejsze problemy z zasypianiem. Okazuje się także, że dzieci, których rodzice zrezygnowali z wózka na rzecz chusty, szybciej nabierają masy, mają lepszą koordynację ruchową oraz poczucie równowagi. Rzadziej mają problemy z brzuszkiem i kolki. Ciepło oraz bliski kontakt z ciałem rodzica działają jak kojący masaż.

Chustonoszenie – korzyści dla rodzica

Nie można zapomnieć o korzyściach płynących z chustonoszenia dla rodziców. Jest ich naprawdę wiele. Oprócz budowania więzi z dzieckiem warto wspomnieć chociażby o odpoczynku dla kręgosłupa i wolnych rękach. Dzięki temu możliwe staje się wykonywanie codziennych obowiązków, chociażby sprzątania czy gotowania obiadu, co wcześniej niejednokrotnie nie wchodziło w grę.

Badania potwierdzają także, że chustonoszenie zmniejsza ryzyko depresji poporodowej, oraz, co jest bardzo ważne zwłaszcza przy pierwszym dziecku, dodaje rodzicom pewności siebie w nowej roli. Sprawia też, że tata może być bliżej dziecka w pierwszych miesiącach jego życia.

Chustonoszenie Rzeszów – jak zrobić to dobrze?

Prawidłowe zawiązanie chusty nie jest trudne. Co więcej, można w niej nosić już maluszka, który jeszcze nie trzyma główki – w pozycji „fasolki” albo „kołyski”. Zanim jednak przystąpisz do pierwszego wiązania chusty, dowiedz się, jak robić to prawidłowo, bo tylko wtedy będzie to bezpieczne dla Twojego dziecka. Wybierz także najlepszą dla waszych potrzeb chustę.

Można korzystać z instrukcji dostępnych w internecie – np. na YouTube, a także zapisać się na warsztaty, w czasie których instruktor wyjaśni wszelkie wątpliwości, skoryguje błędy i pomoże nabrać pewności siebie, jeżeli chodzi o wiązanie chusty.

 

Chusta jest dzisiaj nie tylko praktycznym i wygodnym środkiem transportu, umożliwiającym prowadzenie aktywnego trybu życia i noszenie dziecka przy codziennych czynnościach. Daje też możliwość budowania więzi z maluszkiem, zwłaszcza tacie, który bywa odsunięty na dalszy plan w pierwszych tygodniach życia dziecka. Chustonoszenie jest naturalne, wspiera rozwój dziecka i korzystnie wpływa na relacje między nim a rodzicami.

Doskonale wpisuje się w nurt Rodzicielstwa Bliskości, którego założenia staramy się każdego dnia wprowadzać w życie w naszym żłobku Lisek Urwisek z Rzeszówa.