Mały pomocnik w pracach domowych potrzebny od zaraz!

Żłobek Rzeszów

Mały pomocnik w pracach domowych potrzebny od zaraz!

Wiosenne porządki z małym pomocnikiem

Żłobek Rzeszów przypomina – wiosna nadchodzi wielkimi krokami. W wielu domach to czas wielkich porządków. Selekcja ubrań, sprzątanie półek z książkami, trzepanie lub pranie dywanów – ścierki, odkurzacz i mop pojawiają się w każdym domowym pomieszczeniu. Także w pokojach dziecięcych. Może w tym roku warto włączyć do pomocy gospodynię lub gospodarza pomieszczenia? To ważne, by od najmłodszych lat angażować Dziecko w różnego rodzaju prace domowe. W ten sposób wyrabia się naprawdę dobry nawyk.

Magiczna ściereczka

Dziecko ma w sobie naturalną chęć naśladowania Rodziców. Widząc, jak angażujecie się w domowe porządki, chce Wam pomóc. Wiadomo, Maluch nie poradzi sobie z odkurzaczem. Ale ze ściereczką? Jak najbardziej! Wystarczy, że zwilżysz materiał i pokażesz Dziecku, którą półkę ma wytrzeć. Zrobi to z przyjemnością – nie dość, że będzie jak Mama i Tata, to jeszcze spędzi z Wami czas, co dla kilkulatka ma bezcenną wartość.

Pomoc w pracach domowych rozwija motorykę

Pomoc w pracach domowych przynosi korzyści nie tylko Rodzicom. Wykonywanie drobnych czynności, takich jak: posolenie potraw, układanie ciasteczek w pojemniczku czy „wyrabianie” ciasta rozwija tak zwaną motorykę małą, czyli sprawność rąk i paluszków. Na rozwój motoryki dużej mają wpływ większe prace domowe, na przykład wyjmowanie upranych ubrań z pralki czy próby zamiatania małą zmiotką.

Żłobek Rzeszów – pomoc przez zabawę!

Żłobek Rzeszów podpowiada, jak włączyć Dziecko w prace domowe przez zabawę! Oto sprawdzone przez naszych Pracowników sposoby na pozyskanie młodych pomocników w codziennych obowiązkach.

  • Przygotowujesz domowy kompot? Niech Maluch przerzuca pokrojone owoce do garnka, a po zalaniu miesza zawartość dużą drewnianą łyżką.
  • Pieczesz ciasteczka? Niech Pociecha dosypuje poszczególne składniki do miski.
  • Kup Dziecku małą zmiotkę z króciutką rączką i szufelkę – niech przegania kurz i drobne śmieci.

Ostrożności nigdy za wiele!

Włączając Dziecko w prace domowe, pamiętaj o Jego bezpieczeństwie – chroń Je, zwłaszcza w kuchni, od źródeł gorącego powietrza, gorących elementów i wrzątku. Wszystkie wyżej wymienione czynności powinny być wykonywane pod kontrolą dorosłego.  Uprzedzamy również, że wszelkiego typu dziecięce „porządki” i „prace domowe” mogą kończyć się dość sporym bałaganem. Satysfakcja ze świetnie zabawy i radość ze wspólnie spędzonego czasu będzie jednak ogromna!