Będę starszą siostrą, będę starszym bratem – część 2.

Żłobek Rzeszów

Będę starszą siostrą, będę starszym bratem – część 2.

Żłobek Rzeszów – zapraszamy do lektury!

Żłobek Rzeszów dotrzymuje słowa! Zapraszamy dla lektury drugiej i zarazem ostatniej części artykułu na temat rodzeństwa.

Mamo/Tato, czy Ty mnie jeszcze kochasz?

To pytanie pada chyba najczęściej, gdy na świecie pojawia się lub ma się pojawić niemowlę. Wasza Pociecha niepokoi się, że wraz z zyskaniem rodzeństwa, straci Waszą uwagę i miłość. Od przekazania wiadomości o ciąży musicie i słowem, i czynem zapewniać Starszaka o uczuciach. Przytulajcie go, całujcie (jeśli pozwala), bawcie się, czytajcie książeczki – po prostu spędzajcie czas tak, jak lubicie najbardziej. Oczywiście w granicach rozsądku – wiadomo, że przyszła mama z widocznym brzuszkiem nie może sobie pozwolić na rowerowe szaleństwa czy wyścigi po parku. Tłumaczcie Dziecku, że Waszej miłości starczy dla dwojga. Można to robić na wiele sposobów. Z doświadczenia polecamy opowieść o… dwóch sercach. Opowiedzcie Maluchowi, że z chwilą narodzin Maleństwa zyskacie drugie, takie samo serce. Dzięki temu Dziecko będzie czuło się spokojniejsze.

Przygotowania przez wspomnienia

Jak przygotować Dziecko na narodziny rodzeństwa? Nie uciekajcie od wspomnień, od przecież nie tak dalekiej przeszłości. Opowiadajcie Starszakowi, jak to było z nim, gdy wróciliście ze szpitala. Pokazujcie zdjęcia, filmiki, zabawki z okresu niemowlęctwa. Możecie też kupić i wspólnie czytać książeczki, których mali bohaterowie również przygotowują się na pojawienie się Dzidziusia. Dzięki temu Dziecku łatwiej będzie zrozumieć nadchodzące zmiany. Pozwólcie też, by przytulało się do brzuszka i zachęcajcie, ale nie zmuszajcie, do rozmowy z jeszcze nienarodzoną Pociechą. Możecie też zaproponować wspólne oglądanie filmu z USG i pokazywać Dziecku, gdzie Maluszek ma rączki i nóżki. Nawet uparty starszy brat „zmięknie”, widząc, że młodsza siostrzyczka macha do niego z brzuszka mamy i cieszy się na nadchodzące spotkanie.

Wspólne wybory, wspólne zakupy

Nie protestujcie, jeśli Starszak chce wziąć aktywny udział w zakupach – wybieraniu łóżeczka czy kolorów farb. Pozwólcie mu również wybrać zabawkę, która będzie pierwszym prezentem dla Siostry lub Brata. Niech w pokoju Maluszka zajmie honorowe miejsce! Dzieci chętnie włączają się w dyskusję nad imieniem. Zastanówcie się nad Jej/Jego propozycjami, ale pamiętajcie, że ostateczna decyzja należy do Was!

„Będziesz autorytetem!”

Bycie starszą siostrą lub starszym bratem to naprawdę odpowiedzialna funkcja związana nie tylko ze wspólnymi zabawami czy psotami. Dziecko będzie mogło pomagać Wam w opiece nad niemowlęciem, na przykład przy przewijaniu lub na spacerach. Za parę lat Wasza starsza Pociecha stanie się wzorem dla młodszej. Warto więc opowiadać o tym Maluchowi i delikatnie zachęcać do włączenia się do opieki nad Dzidziusiem.

Żłobek Rzeszów – życzymy powodzenia!

Narodziny Dziecka to magiczny moment w życiu każdej rodziny. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam w przygotowaniu starszej pociechy na pojawienie się rodzeństwa. Pamiętajcie jednak, że każde Dziecko przechodzi ten moment indywidualnie. Jedne wprost szaleją z radości, inne złoszczą albo zamykają się w sobie. Jedno jest pewne – niezależnie od postawy starsza pociecha musi czuć Waszą miłość.

Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu: Będę starszą siostrą, będę starszym bratem – część 1.http://zlobek.rzeszow.pl/bede-starsza-siostra-bede-starszym-bratem-czesc-1/